Fibaro ürünlerinde bir iletişim protokolü olan Z-Wave kullanmaktadır ve Z-Wave dünya çapında kabul görmüş bir kablosuz haberleşme otomasyonudur.  Dünya çapında 300’ü aşkın üretici bu standarda uygun ürün geliştirmektedir.
Z-Wave standardında her bir ağa 232 cihaza kadar eklenebilmesi ve ağ yapısı ile her türlü bina için tam bir otomasyon sistemi kurulabilmesi hedeflenmiştir.
 Z-Wave logosu taşıyan bütün ürünler birbiriyle aynı sistemde çalışabilmektedir.
Kablosuz sistemlerde uzaklığa ya da engellere bağlı olarak veri iletişiminin sağlıklı bir biçimde yapılamaması sorun oluşturabilmektedir. Z-Wave standardında bu sorun Mesh Network yapısı kullanılarak çözülmüştür.
Bu sistemde her cihaz birbiri üzerinden bağlı tüm Z-Wave cihazlarla konuşabilmekte ve bir cihazda yaşanan sorun ağdaki diğer cihazların çalışmasına engel yaratmamaktadır.

[nk_awb awb_type=”image” awb_stretch=”true” awb_image=”2276″ awb_image_size=”full” awb_image_background_size=”cover” awb_image_background_position=”50% 50%” awb_parallax=”scroll” awb_parallax_speed=”0.1″ awb_parallax_mobile=”true”]

[/nk_awb]

Çoğu insan Wi-Fi ağlarına aşinadır. Bir Wi-Fi ağı tipik olarak yıldız ağı olarak adlandırılır. Bir yıldız ağında, her bir cihaz doğrudan merkezi hub ile iletişim kurar. Bir cihaz merkezin kapsama alanı dışındaysa, o cihaz ağın bir parçası olmayacaktır.
Fakat Z-Wave;  Mesh ağı olarak kabul edilir, cihazların doğrudan merkezle iletişim kurmasına gerek yoktur.
Z-Wave, ağdaki her cihazın bir tekrarlayıcı olarak çalışmasına ve sinyali başka bir cihaza geçirmesine izin verir. Bu, ağların daha çok yönlü olmasını sağlar.
Daha büyük mesafeleri kapsayabilir ve hatta engellerin üstesinden gelebilirler.

[nk_awb awb_type=”image” awb_stretch=”true” awb_image=”2307″ awb_image_size=”full” awb_image_background_size=”cover” awb_image_background_position=”50% 50%” awb_parallax=”scroll” awb_parallax_speed=”0.1″ awb_parallax_mobile=”true”]

[/nk_awb]

Z-Wave’ in Zigbee’den üstün olduğu bir diğer konu ise; ZigBee yaklaşık 60 metreye kadar uzaktaki cihazları bağlayabilirken, Z-Wave 550 metreye kadar uzaktaki cihazları bağlayabilir.
Zig-Bee Bluetooth ve Wi-Fi ile aynı olan 2.4 GHz bantta çalışır. Bu nedenle, aynı frekanstaki aygıtlarınız ne kadar çok olursa, parazitlenme şansınız da o kadar yüksek olur.
Fakat Z-Wave kullanan GHz bantları aynı parazit sorunlarıyla karşılaşmaz, kusursuz bir iletişim sağlar.

[nk_awb awb_type=”image” awb_stretch=”true” awb_image=”2324″ awb_image_size=”full” awb_image_background_size=”cover” awb_image_background_position=”50% 50%” awb_parallax=”scroll” awb_parallax_speed=”0.1″ awb_parallax_mobile=”true”]


[/nk_awb]

WiFi’ye nazaran daha az enerji kullanır fakat kısa mesafeli bir protokol olduğu için, Z-Wave’e göre cihazları birbirlerine daha yakın yerleştirmek zorunda kalırsınız.
Z-Wave çok düşük güçtedir. Wi-Fi için gerekli olan gücün sadece ufak bir kısmını kullanır,  ve ZigBee’ ye göre 6 kat daha uzun batarya ömrü sunar.
WiFi ile haberleşen cihazlar çok fazla enerji tüketimi yaparlar, üstelik birden fazla cihaz tek bir odada çalıştığında yüksek seviyede sağlığa zararlı ortaya çıkar.