Z-Wave Nedir?

Ne İşe Yarar?

Z-Wave evinizdeki/ofisinizdeki elektrik/elektronik cihazların birbirleri ve sizinle kablosuz ve kolayca haberleşmesine olanak sağlayan dünya genelinde kabul görmüş bir ev/ofis otomasyonu standardıdır(ITU-T G.9959).

Ve şu anda Dünya genelinde 300’ün üzerinde firma tarafından ev/ofis otomasyonuna yönelik ürettikleri ürünlerinde kullanılmaktadır. Kablosuz kolay kurulabilir olması ve hemen her türlü elektrik/elektrikli ekipmanı kontrol edebilmesi eski veya yeni tüm ev/ofislerin otomasyonu için Z-Wave‘i ilk tercih durumuna getirmiştir.Basittir 

Z-Wave ile karmaşık programlama ve yeni kablolama gibi işlemler olmadan tüm ev/ofis cihazlarınız kolayca ve çok kısa sürede birbirleriyle bağlı hale gelir. Z-Wave‘in standartlaşmış bir protokol olması sayesinde tüm firmaların ürettiği ürünler kolayca diğer Z-Wave‘li ürünlerle haberleşmektedir. Böylece yeni çıkan ürünlerden hoşunuza gidenleri alıp kolayca kullanabilirsiniz.

Güçlüdür 

Z-Wave mesh(kenetli) ağ yapısında çalışır. Mesh ağ yapısı cihazların doğrudan birbirini görmediği durumlarda da birbirleri üzerinden haberleşmelerine olanak tanır. Bu sayede kontrol ünitesinden çok uzakta olduğu veya kalın bir duvarın arka tarafında kaldığı için mesh olmayan ağ yapılarında haberleşilemeyecek olan noktalara da kolayca ulaşılabilir.

Akıllıdır 

Z-Wave, ağda bulunan cihazlar birbirlerinden bağımsız çalışabildikleri gibi isterseniz takım olarakta çalışabilirler. Bu sayede eve geldiğinizde garaj kapınızın açılmasına bağlı olarak bahçe ışıkları yolunuzu aydınlatmak için tam parlaklıkta açılırlar. Evinizi/ofisinizi sizin istediğiniz gibi düşünüp karar verebilecek şekilde kolayca ayarlayabilirsiniz.

Güvenlidir 

Z-Wave çok düşük elektromanyetik dalga yayımı sayesinde son derece güvenlidir. Bir cep telefonu ile kıyaslandığında, cep telefonun yaydığı elektromanyetik dalga Z-Wave‘in yaydığından 4000 kat fazladır.-Wave ağınıza bağlı tüm noktaları internetin olduğu her yerden ve cep telefonu, tablet vb. cihazlarınızdan kontrol etmenize ve o anki durumlarını izleyebilmenize olanak sağlar veya istediğiniz durumlarda sizi bilgilendirebilir.

[nk_awb awb_type=”image” awb_stretch=”true” awb_image=”1844″ awb_image_size=”full” awb_image_background_size=”cover” awb_image_background_position=”50% 50%” awb_parallax=”scroll” awb_parallax_speed=”0.1″ awb_parallax_mobile=”true”][/nk_awb]

Z-Wave Neleri Kontrol Eder 

Aydınlatma 

Evinizdeki/ofisinizdeki tüm ışıkları istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden kontrol etme imkanı sağlar. Kablosuz kontrol modüllerini, herhangi bir aydınlatma sistemine çok kısa sürede bağlayarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Işıklarınızı sadece açma/kapama şeklinde kontrol edebildiğiniz gibi beraberinde parlaklık kontrolünü de sağlamak istiyorsanız anahtar(dimmer) modüllerini kullanabilirsiniz. Kablosuz olarak kontrol etmeye başladığınız ışıklarınızı cep telefonu, tablet vb. cihazlar vasıtası ile ister evin içinden isterseniz uzaktan açıp/kapatabilir veya açık olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

Isı Yönetimi 

Evinizi/ofisinizi veya ihtiyaca göre ayrı ayrı odaların sıcaklıklarını ve havalandırmayı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Hava durumuna göre evinizin/ofisinizin içerisindeki sıcaklığın otomatik olarak ayarlanmasını sağlayabilirsiniz. Uygun modül ve sensörler yardımı ile ısı sizin istediğiniz gibi otomatik olarak kontrol edilir.

Bu sayede evinizdeki/ofisinizdeki konforun artmasının yanı sıra %45′e varan yakıt tasarrufu da sağlar.

Perde / Panjur Kontrolü 

Evinide/ofisinizde motorlu stor perdeleri, panjurları ve tenteleri rahatça kontrol edebilirsiniz.

Oluşturacağınız senaryolara istinaden günün hangi saatinde olduğunuz ve/veya dış ortam sıcaklığı baz alınarak perde ve panjurlarınız istediğiniz konuma otomatik olarak ayarlanabilmektedir.

Böylelikle gece yatarken tam kapalı konumda olabilen perde/panjur sabah uyanma saatinize göre tam açık yada yarı açık pozisyona otomatik olarak gelebilmekte ve siz aydınlık bir odada uyanabilmektesiniz.

[nk_awb awb_type=”image” awb_stretch=”true” awb_image=”1875″ awb_image_size=”full” awb_image_background_size=”cover” awb_image_background_position=”50% 50%” awb_parallax=”scroll” awb_parallax_speed=”0.1″ awb_parallax_mobile=”true”]

[/nk_awb]Güvenlik 

Akıllı Ev Otomasyon Sistemlerinin çalışma prensiplerinin özünde her zaman ilk önce güvenlik vardır. Sisteme bağlı olan cihazların tam entegrasyonu sayesinde, dünyanın her yerinden evinize erişebilir ve tüm detayları kontrol edebilirsiniz.

Kablosuz kapı/pencere sensörü, hareket sensörü, kamera vb. ürünler sayesinde evinizde/ofisinizde istediğiniz tüm yerlerin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Güvenlik ihlalleri için kolayca senaryolar oluşturup herhangi bir durumdan haberdar olabilir ve bu sayede güvenliğinizi daha da arttırabilirsiniz.

Örneğin; önceden oluşturulmuş bir senaryoya göre, ofisinizin camı açıldığında/camın belli bir mesafe yakına birisi yaklaştığında o bölgeye yöneltilmiş ses ve ışıkları sistemi satesinde öncelikle kişi/hırsız caydırmaya çalışır. Diğer yandan da güvenlik ihlali olan odanın ışıklarını tam açarak kameranın daha net görüntü almasını sağlar.

Elde edilen ses ve görüntüler internet üzerinden eş zamanlı olarak istediğiniz kişilere ulaştırır, böylece kameraya zarar verilse bile görüntüler çoktan iletilmiş olur.

Evinizi Ses İle Yönetmek

Emniyet 

Akıllı Ev Otomasyon Sistemi ile ev ya da ofisinizde oluşabilecek su kaçağı, yangın gibi olaylarda hemen bilgi sahibi olabilirsiniz. Sistem, daha önceden oluşturulmuş senaryolara göre acilen gerekli önlemleri alır.

Kablosuz sensörler yardımı ile kontrol etmek istediğiniz yerleri kolayca takip edebilirsiniz. Örneğin, gece siz uyurken sistemin bir gaz kaçağı tespit etmesi durumunda otomatik olarak gaz kesilir, motorlu panjurlar/pencereler açılarak içeriye temiz hava girmesi sağlanabilir.

Sistem Nasıl Çalışır ?

Akıllı Ev/Ofis Otomasyon sistemi Z-Wave protokolü üzerinde çalışan kablosuz bir sistemdir. Sistemin beynini kontrol merkezi oluşturur. Bu cihaz Z-Wave kablosuz haberleşme ile kendisine bağlı tüm sistemler ile çift yönlü olarak haberleşir.

Bu sayede örneğin evden çıktıktan sonra ütüyü fişten çekmeyi unuttuğunuzu düşünürsanız, bunun kontrolünü kolayca yapabilir ve açıksa kapatabilirsiniz. Sensörler ve modüller vasıtasıyla sizden gelen istekleri devamlı takip ederek evinizin/ofisinizin kontrolünü sağlar.

Aynı şekilde evinizdeki cihazlar da bu cihaz aracılığı ile internete bağlanır. Bu sayede internete bağlı bir bilgisayar, tablet veya telefonunuzdan istediğiniz anda evinizi/ofisinizi uzaktan dilediğiniz gibi kontrol edebilir ve/veya gözleyebilirsiniz.

[nk_awb awb_type=”image” awb_stretch=”true” awb_image=”1891″ awb_image_size=”full” awb_image_background_size=”cover” awb_image_background_position=”50% 50%” awb_parallax=”scroll” awb_parallax_speed=”0.1″ awb_parallax_mobile=”true”][/nk_awb]

Sistem Nasıl Kurulur ?

Kablosuz Akıllı Ev Otomasyon Sisteminin en temel özelliği herhangi bir ev/ofis yada bina altyapısına zarar vermeden ve herhangi bir tadilat gerektirmeden kurulabilmesidir. Duvarları kırıp dökmeden, elektrik buatları ile uğraşmadan ya da mevcut aydınlatma anahtarlarınızı değiştirmeden evinizi kontrol etmeniz mümkündür.

Modüller çok kolay ve hızlı bir şekilde kurulabilmektedir. Tek yapılması gereken, sisteme dahil edilecek anahtarı (mesela odanızın ışık düğmesi) yerinden çıkartmak, kabloları anahtardan çıkartıp modüle bağlamak ve sonra da anahtarı modüle bağlamak. Son olarak anahtarı duvara yeniden monte ettiğinizde fiziksel kurulum aşaması tamamlanmış olacaktır.

Kurulum sürecini tamamlamak için, kurulumu yapılan modüller bir kaç tuşa tıklamak vasıtası ile tek tek ana kontrol merkezine tanıtılır.