Fibaro Akıllı Ev Sistemlerini kontrol etmenizi sağlayan 3 temel asistan vardır,

Apple HomePod, Siri
Google Home, Asistan
Amazon Echo, Alexa
Akıllı Ev Sesli Kontrol & Sanal Asistanlardan birisi olan Apple’ın akıllı asistanı Siri akıllı evinizdeki HomeKit uyumlu cihazları tanır ve belirli bir andaki durumlarını bilir. Bu cihazları sesli komutlarınızla yönetmenizi sağlar.
Örneğin, salondaki sıcaklığı öğrenmek için:
“Hey Siri, salonun sıcaklığı kaç derece?”
Salondaki termostatı ayarlamak için:
“Hey Siri, salon termostatını 5 derece düşür.”
demeniz yeterli.

[nk_awb awb_type=”image” awb_stretch=”true” awb_image=”1870″ awb_image_size=”full” awb_image_background_size=”cover” awb_image_background_position=”50% 50%” awb_parallax=”scroll” awb_parallax_speed=”0.1″ awb_parallax_mobile=”true”][/nk_awb]

Akıllı Ev Sesli Kontrol & Sanal Asistanlar’dan birisi olan Amazon’un akıllı asistanı Alexa akıllı evinizdeki  cihazları tanır ve belirli bir andaki durumlarını bilir. Bu cihazları sesli komutlarınızla yönetmenizi sağlar.
Örneğin, perdeleri açmak için:
“Alexa, perdeleri aç”
Bebek odasındaki ışıkları kapatmak için:
“Alexa, bebek odasındaki ışıkları söndür.”
demeniz yeterli.

[nk_awb awb_type=”image” awb_stretch=”true” awb_image=”1877″ awb_image_size=”full” awb_image_background_size=”cover” awb_image_background_position=”50% 50%” awb_parallax=”scroll” awb_parallax_speed=”0.1″ awb_parallax_mobile=”true”][/nk_awb]

Google’ın akıllı asistanı olan Google Asistan akıllı evinizdeki uyumlu cihazları tanır ve belirli bir andaki durumlarını bilir. Bu cihazları sesli komutlarınızla yönetmenizi sağlar.
Örneğin, ütüyü kapatmak için:
“Google, ütüyü kapat.”
Alarm sistemini devreye sokmak için:
“Alarm” senaryomu çalıştır.”
demeniz yeterli.
Bu sanal asistanlar telefonlarımızda, tabletlerimizde veya bilgisayarlarımızda yaşamaktadır. Siri, Apple tarafından üretilen ve 2011’de iPhone üzerinden pazara çıkan muhtemelen ilk kişisel asistandır. iOS 10’un gelmesiyle birlikte üçüncü parti uygulamalara da açılmıştır.
İlk zamanlar ses tanıma kalitesinin kötü olmasıyla eleştirilse de, Apple bu teknolojiyi son zamanlarda çok geliştirmiştir.

2012’de Google, telefonlarına Google Now’ı ekleyerek Siri’ye cevap verdi. Google Assistant Siri gibi, çeşitli bilgileri bizlere arayıp bulup göstebilmekte ve bazı işlemleri yerine getirebilmektedir. Google arama noktasında, şimdiye kadarki tecrübelerini kullanmaktadır.
Alexa, Amazon’un Haziran 2015’te çok satılan Echo Home cihazının içindeki dijital asistana verdiği isimdir.

Genellikle havayı veya haberleri öğrenmek için kullanılıyordu. Alexa telefonunuzda değil, Echo veya Dot cihazlarının içinde bulunuyor, ve şimdi Sanal Asistan üreticileri gelişen teknolojiyle birlikte sanal asistanlarını akıllı evler ile uyumlu hale getirdiler.
Aartık evinizi kontrol etmek için sanal asistanınıza gerçekleştirmesini istediğiniz eylemi söylemeniz yeterli.

[nk_awb awb_type=”image” awb_stretch=”true” awb_image=”2579″ awb_image_size=”full” awb_image_background_size=”cover” awb_image_background_position=”50% 50%” awb_parallax=”scale” awb_parallax_speed=”0.1″ awb_parallax_mobile=”true” awb_mouse_parallax=”true” awb_mouse_parallax_size=”30″ awb_mouse_parallax_speed=”10000″]
[/nk_awb]